HISTORIA - REKONSTRUKCJE - ODTWÓRSTWO HISTORYCZNE - HISTORIA OŻYWIONA 1792-1831

czwartek, 8 kwietnia 2010

Przybornik z przełomu XVIII i XIX wieku – rekonstrukcja formy.


Z przełomu XVIII i XIX wieku zachowały się oryginalne przyborniki, w których żołnierze przechowywali przybory do szycia. Przyborniki te szyte były z kawałków sukna ze starych mundurów lub materiałów, które akurat były dostępne. Ozdabiane były aplikacjami lub haftami oraz monogramami.

Źródło zdjęcia: Richard Holmes, "Bitwy", Warszawa 1999, s. 8.


Ten na zdjęciu należał w czasach napoleońskich do żołnierza z 93. pułku szkockiego. Na podstawie zdjęcia zrobiłam wykrój, według którego uszyłam swój przybornik. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w epoce przyborniki nie były szyte według konkretnej formy i mogły różnić się od siebie wymiarami, a ich zdobienie zależało od inwencji wykonawcy.




Swój przybornik ozdobiłam aplikacją z profilem księcia Józefa Poniatowskiego z 1792 roku. Umieszczanie miniatur na przedmiotach codziennego użytku, jak też wykorzystywanie ich w biżuterii, czy elementach ekwipunku w końcu XVIII wieku było bardzo popularne. Moda ta trwała jeszcze przez kilkadziesiąt lat.


Każdy segment przybornika złożonego z trzech kieszonek został ozdobiony innym elementem. Pod miniaturą znalazła się cyfra księcia Józefa w wieńcu. Poniżej motyw roślinny, a na samej górze monogramy właścicielki. Klapki na dole służyły do przechowywania igieł.

Poniższe zdjęcia obrazują etapy szycia przybornika. Materiały, jakich użyłam to zielone, czerwone i czarne sukno, surówka bawełniana w kolorze naturalnym do obszycia, biała, kremowa i czerwona mulina oraz skórzany rzemyk.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz