Przygotowując się do odtwarzania postaci markietanki z przełomu XVIII i XIX wieku przeanalizowałam ikonografię z epoki, przedstawiającą zarówno kobiety podążające za wojskiem, jak również ubiory kobiet z niższych warstw społecznych. Przegląd wybranych wizerunków znajduje się w galeriach na tej stronie. W tym czasie w ubiorze markietanek pojawiały się już elementy wojskowe, jednak w ogólnym kształcie zachował on wygląd codziennego ubioru kobiet tego okresu. Nakryciem głowy kobiet zamężnych – a tylko takie mogły być markietankami – był czepek, który przybierał rożne formy (kilka wybranych przedstawień z epoki poniżej), jednak składał się z trzech podstawowych elementów, które wyszczególniłam przygotowując wykrój.
Fragment zabytkowego czepka ze strony: http://www.oslhp.net/m-museumframe.htm
Czepek został uszyty z bawełny (elementy A i B), wykończony otokiem z marszczonej bawełnianej koronki (element C).
Zdjęcia poniżej ilustrują kolejne etapy powstawania czepka. Praca nad nim wraz z przygotowaniem wykroju zajęła około 8 godzin. Czepek został uszyty ręcznie.
Świetna strona!!! Gratulacje!!! Trafiłam tu szukając wykroju na czapeczkę dla mojej Córci na Chrzest.
OdpowiedzUsuń:) uwielbia mój Partner mnie w strojach z epok,
OdpowiedzUsuńDziękuję, wiem co będę maiła na głowie w noc poślubną
Bardzo dziękuję za wykrój i tutorial. Zrobiłam sobie taki czepek i teraz często go używam na imprezach :)
OdpowiedzUsuńProducent czepków. Firma Rates produkuje czepki od pokoleń.
OdpowiedzUsuńRates Producent Odzieży. Warszawscy Krawcy Modelarze . Produkcją Odzieży Zajmujemy się od pokoleń. Nasze prababcie produkowały len oraz szyły odzież z jedwabiu dla dworskich panien. Nasze strony internetowe https://rates.com.pl http://rates.net.pl https://fartuszki.waw.pl
UsuńProducent czepków. Firma Rates produkuje czepki od pokoleń.
OdpowiedzUsuńPiękny
OdpowiedzUsuń