HISTORIA - REKONSTRUKCJE - ODTWÓRSTWO HISTORYCZNE - HISTORIA OŻYWIONA 1792-1831

niedziela, 6 stycznia 2013

Uczestnicy Powstania Listopadowego na fotografiach

Witam po długiej nieobecności. Powracam, być może na chwilę, by zamieścić kilka fotografii znalezionych w internecie. Źródła są różne, ale ogólnodostępne.

Pewnego razu, było to dawno temu, zobaczyłam w jakiejś książce fotografię ks. Adama Jerzego Czartoryskiego z synami. Pierwsze, co przyszło mi do głowy: "Niesamowite. Ten człowiek znał księcia Józefa, pamiętał czasy Stanisława Augusta, a ja widzę go na zdjęciu". Do tej pory fascynują mnie fotografie tych, których na ogół znamy z kart pamiętników, opracowań, którzy kojarzą się głównie z rycinami, portretami i niewyraźnymi podpisami na dokumentach.

Zebrało się już trochę tych zdjęć, a gdy na nie patrzę, "papierowe" postacie zmieniają się w żywych, "namacalnych" ludzi - poprzez swoje podobizny utrwalone techniką fotograficzną, tak nagle bliskich i prawdziwych.

Poniżej zamieszczam wybrane fotografie najbardziej znanych dowódców i polityków Powstania Listopadowego. Jest też wielu innych, mniej znanych, choć równie fascynujących - ale to może innym razem.

Adam Jerzy Czartoryski

Władysław Ostrowski

gen. Jan Skrzynecki

gen. Maciej Rybiński

gen. Henryk Dembiński

gen. Dezydery Chłapowski


A na koniec... Trudno się powstrzymać. Nie ta epoka - nie ten kraj, ale taki smaczek, że aż miło. Sam książę Wellington...


1 komentarz:

  1. Powrót w pięknym stylu, kontynuuj, byłoby pięknie. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń