HISTORIA - REKONSTRUKCJE - ODTWÓRSTWO HISTORYCZNE - HISTORIA OŻYWIONA 1792-1831

środa, 4 lutego 2015

Przez ciąg życia... Rzecz o Feliksie Nowosielskim




Niedawno otrzymałam interesujący prezent. Ponieważ jest ściśle związany z okresem historycznym, którym się zajmuję, chciałabym podzielić się subiektywną oceną tej publikacji.


Jest to komiks biograficzny na temat Feliksa Nowosielskiego – oficera wojsk inżynieryjnych, uczestnika powstania listopadowego. Komiks, skierowany przede wszystkim do młodzieży i przez młodzież stworzony, powstał z inicjatywy Komitetu Obchodów 150. Rocznicy Śmierci ppłk Feliksa Nowosielskiego. Wydany w formie zeszytowej, ale na papierze kredowym, sprawia solidne wrażenie. Można go wielokrotnie kartkować, bez obawy o wyrwanie, czy zniszczenie stron.

Scenariusz obejmuje całe życie Feliksa Nowosielskiego, skupiając się na jego przełomowych momentach. Został umiejętnie rozplanowany i zgrabnie rozpisany. Jedynym zgrzytem w całej historii jest opis zdobycia Twierdzy Modlin, który przedstawia dynamiczną walkę, podczas gdy twierdza przeszła w ręce powstańców bez jednego wystrzału.

Na oprawę graficzną składają się rysunki z dialogami oraz reprodukcje obrazów, a także zdjęcia miejsc związanych z postacią głównego bohatera. To jest bardzo duży plus – obrazy świetnie komponują się z całą historią, natomiast zdjęcia pozwalają czytelnikowi we współczesnej przestrzeni odnaleźć ślady przeszłości. Niestety minusem są same rysunki przedstawiające opowieść. I nie myślę tu o walorach estetycznych, bo każdy na ten temat może mieć swoje zdanie, ale brakuje mi dbałości o realia historyczne. Mundury i uzbrojenie wyglądem kompletnie odbiegają od tych z epoki, nie trzymają podstawowej formy, przez co nie ma tego specyficznego klimatu, który dla mnie jest bardzo ważny. Podobnie jest z przedstawieniem strojów cywilnych.




Publikację zamyka nota biograficzna na temat Feliksa Nowosielskiego oraz zdjęcie nagrobka bohatera, co stanowi naturalne zakończenie opowieści. 

Komiks skierowany do młodzieży powinien znaleźć jej uznanie – jest dynamiczny, opowiada historię naszego kraju, przybliża jedną z postaci powstania listopadowego – jest to interesująca forma promocji patriotyzmu. Cieszę się, że miałam możliwość zapoznania się z tą publikacją oraz, że wzbogaci ona moją biblioteczkę.

Portret Feliksa Nowosielskiego pochodzi z albumu z cyklu Polskie Powstania Narodowe: Powstanie Listopadowe, Proszówki 2011.